Muzyka: Thrash Metal
Strona Internetowa: www.myspace.com/remissionblame
Czas Trwania: 34:10 minuty (8 utworów)
Kraj: Polska
REMISSION BLAME to młody zespół, który tworzą młodzi muzycy, a nawet niektórzy bardzo młodzi, co widać po zdjęciu ale mimo to ich prezentacja muzyczna przedstawia się dość dojrzale. Na materiale słychać, że muzycy swobodnie poruszają się po swoich aranżacjach, które oscylują w kręgu Thrash Metalu. Charakterystyczne dla „Alea Iacta Est” jest to, że wyraźnie słychać, iż jest to Thrash Metal rodem z Polski. Na pewno zadecydowało o tym typowe polskie brzmienie ale i aranże kompozycji (oczywiście jeśli chodzi o tematykę thrashu, która w tym przypadku bardzo skojarzyła mi się z przełomem lat 80/90 ubiegłego stulecia). Słucham metalu od ponad 20 lat i nawet gdybym nie był świadomy pochodzenia zespołu to po pierwszych taktach wiedziałbym, że to rodzima kapela (pomijając fakt, że na 8 utworów tylko jeden jest polskojęzyczny). Aczkolwiek owy polski akcent nie jest czymś ujemnym. Traktuję to jako cecha charakterystyczna…
Zaś jeśli chodzi o szczegóły… Muzyka w wykonaniu REMISSION BLAME zazwyczaj utrzymana jest w średnich tempach, jednak z dość częstymi zmianami tematów muzycznych począwszy od ciężkich riffów, a skończywszy na akustycznych partiach. Raczej nie jest to tzw. thrashowy, jednostajny łomot aczkolwiek miejscami pojawiają się szybkie i agresywne akcenty pośród bardziej melodyjnych patentów. W kompozycjach dominują partie dynamicznych riffów, ostre i zarazem melodyjne solowe akcenty wspierane przez dość urozmaiconą pracę bębnów (które doskonale podkreślają częste zmiany natężenia muzyki). A na czele całości rozbrzmiewa ochrypły śpiew (z tzw. pazurem), który miejscami przeradza się w bardziej drapieżny growling, czy też nawet w delikatny nostalgiczny śpiew, mroczną recytację oraz szept. Być może ten charakterystyczny sposób wokalnego wyrazu w połączeniu z charakterystyczną strukturą riffów i brzmieniem (wcześniej wspomnianym) spowodował, że muzyka REMISSION BLAME skojarzyła mi się z HUNTER’em (i to nawet bardzo) czy nieistniejącym już PROSECUTOR’em (właśnie z początku lat 90. XX wieku).
Dużymi plusami okazały się utwory „Dusk over Magic Land” będący czymś w rodzaju thrashowej ballady – melancholijnej a zarazem mrocznej i ostrej oraz „Brodząc w krwi” – jedyny polskojęzyczny kawałek.
ocena: 7.5/10
Lista utworów
1 Hall of the mountain King
2 Immortality
3 Dance of the witch
4 Ghosts
5 Dusk over magic land
6 Black Rain
7 Brodząc w krwi
8 The New Age o..
Skład
Mateusz “Siara” Gręba – Wokal & Gitara
Krzysztof Bona – Gitara
Szymon Ryba – Bas
Zbigniew Ryba – Perkusja