ACYL “Aftermath”

Wydane własnym nakładem, 2016

Muzyka: Ethnic Metal / Folk Metal
Strona internetowa: http://www.acyl.fr
Czas trwania: 47:26 minut (10 utworów)
Kraj: Francja

 

ACYL choć pochodzi z Francji, to jego członkowie (a przynajmniej część) przybyli z Algierii. Wydawnictwo „Aftermath” jest drugim pełnym albumem zespołu, nagranym po materiale z 2012 roku zatytułowanym „Algebra”. Wygląda na to, że pomimo czasów, w których relacje pomiędzy krajami europejskimi a arabskimi są napięte (w czym Francja nie jest odosobniona) zespół wydał śmiały album. Nie ukrywam, że łączenie muzyki Metalowej z różnego rodzajami Folku, a zwłaszcza z muzyką Środkowego Wschodu (arabską czy żydowską) bardzo mi się podoba. Wydaje się, iż jako, że Algieria jest pod wpływem kultury arabskiej to również muzyka zawiera wiele cech Muzyki Arabskiej. I właśnie dzięki temu doszło do wybornego scalenia muzyki Metalowej z Muzyką Arabską…

Oczywiście ACYL nie jest pierwszym i jedynym tego typu zespołem. Jest ich wiele, chociażby znany ORPHANED LAND, czy mniej znane BREED77 lub MYRATH i wiele innych… Aczkolwiek uważam, że ACYL nieco się wyróżnia. Chociażby poprzez brzmienie gitar (z obniżonym strojeniem) i specyficzną formę aranżowania riffów (chwilami zbliżoną do Groove Metalu, innym razem do Death Metalu lub Metalcore’a). Dzięki temu ACYL w wielu momentach brzmi bardzo ciężko, drapieżnie i miażdżąco, co podkreślają także charczące i krzyczane growle, pomiędzy którymi wybrzmiewają czyste, melodyjne śpiewy, recytacje i chórki (nierzadko płynące po arabskich skalach i tonacjach). Podobnie jest z partiami solowymi gitar, których melodie dość często nawiązują do Muzyki Arabskiej. Ponadto ważnym walorem artystycznym muzyki ACYL jest wykorzystanie tradycyjnych instrumentów i tradycyjnych śpiewów w języku arabskim wplecionych pomiędzy metalowe frazy, przeplatających się i uzupełniających się nawzajem. Wielokrotnie usłyszymy dźwięki tworzące mroczny (chwilami melancholijny) lub pustynny klimat w nastroju Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

W swoich aranżacjach zespół zastosował wiele ciekawych rozwiązań tematycznych, dzięki którym muzyka zawierająca tak skrajnie odmienne dźwięki jest spójna. Metalowa ciężkość, drapieżność i agresja płynnie przeplata się z folkowymi motywami, melodiami i klimatem.

Rzekłbym, że kompozycja symbolicznie ukazuje spójną jedność i koegzystencję pomiędzy Wschodem a Zachodem. Skoro jest to możliwe w sztuce to musi być także możliwe w życiu realnym. Wystarczy tylko się porozumieć i ustalić wspólne wartości.

Lista utworów:
1. Numidia
2. Mercurial
3. Gibraltar
4. Finga
5. Son of Muhieddine
6. The Battle of Constantine
7. Tin Hinan
8. Gaetuli
9. quanimity
10. Pride

Skład:
Reda Ourdani – gitara, etniczny śpiew, tradycyjne instrumenty perkusyjne
Michael Varas – perkusja, sample, etniczny śpiew
Samy Rihane – bas, etniczny śpiew, tradycyjne instrumenty perkusyjne
Abder’Rahman Abdallaoum – gitara, etniczny śpiew, tradycyjne instrumenty perkusyjne
Amine Acyl – wokale, gitary, perkusja, bas, etniczny śpiew, tradycyjne instrumenty perkusyjne, mandolina

Ocena: 9.0/10

Home: Parczew (Poland). Interests / Hobbies: music, musical journalism, oriental studies, anthropology, psychology, medicine, sociology. Favourite music genres: first of all the all genres of Metal, Hardcore and Progressive Rock as well as Gothic, Ambient, Classical Music, Ethnic Music, Sacred Music, Choral Music, Soundtracks, New Age Music, Folk Music i sometimes Jazz, Electro, Experimental or Alternative Music... He co-founded magazine & webzine Born To Die'zine as Gnom.
Back To Top